2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Powerliftingczech-GPC

MČR v MT 2016 - poděkování a neobvyklý report

V sobotu 12. 11. 2016 proběhlo v Podivíně otevřené mistrovství ČR FČST v mrtvém tahu. Soutěž byla výborně připravená a zorganizovaná o čemž svědčí fakt, že 171 startů bylo zvládnuto za 8:45 minut. Za hladkým průběhem soutěže určitě stojí samotný pořadatel. Velikou měrou však k tomuto přispívají i samotní závodníci, kteří se již orientují ve velikých soutěžích a vědí co a jak a nedrobí průběh soutěže pozdními nástupy a diskuzí. MČR tak bylo výsledkem celé party perfektních lidí: pořadatelé, technický a informační servis, závodníci, rozhodčí. Všichni si tak zaslouží obrovké poděkování za přípravu i profesionální průběh soutěže. Byl to skvělý den se skvělou partou lidí a bylo mi potěšením a ctí se s Vámi všemi opět sejít "u jedné činky".

Nyní by měl následovat report. Popisovat závod, který jste všichni viděli a zažili asi nemá význam. Navíc, stejně se nepodaří dokonale vystihnou samotnou atmosféru. Takže zkusme to trochu jinak:

• Jak již bylo napsáno v úvodu, na soutěží bylo zaznamenáno 171 startů. Asi zatím největší účast na MČR v MT v ČR. Je dokonce vyšší než na ME a MS. (A to byl ještě vyhlášen Stop stav)
  • Ze 171 stratů bylo 17 žen. To je 10 %
  • 64 bylo závodníků v Teens. To je 37,5 %
  • 31 závodníků bylo Juniors. To je 18,1 %
  • Celkem bylo "mládeže" (Teens & Juniors) 95. To 55,5%. To znamená, že každý druhý závodník byl mladší 24 let.
  • Masters bylo 17 startů. To je 10%.

A jak to vypadá z pohledu výsledků?

• 14 ze 17 žen pokořilo váhu 110 kg!!!
  • 1 žena pak 200kg!!
  • 35 závodníků Teens pokořilo 200 kg. To znamená skoro každý druhý.
  • 10 závodníků Masters se dostalo přes 200 kg a z toho 2 přes 300 kg
  • 3 Junioři pokořili hranici 300 kg
  • Celkem se přes 300 kg dostalo 12 závodníků (3 Jun, 2 Master a 7 Open)
  • Jednou byla atakována i hranice 400 kg
  • 60 x byl během soutěže pokořen národní rekord. Určitě byly i pokusy vyšší než ER a WR. Tentokrát se však neuznávaly a proto není evidence ze soutěže.

Co k uvedenému dodat?!

• Powerlifting jde neuvěřitelně nahoru. A proč jsem zde uváděl nejen hranici 300 ale i 200 kg? Když jsme před 10 lety začínali, bylo překonání 300 kg unikum. Dnes již někdy třístovka nestačí ani na vítězství. Magická tenkrát byla i hranice 200 kg. Dnes se "běžně" překonává již v Teens a Masters. Překonání této 200 kg hranice je dnes již tedy zcela běžné, ale před oněmi 10 lety tomu tak nebylo.
  • Z pohledu počtu závodníků, je rovněž zřejmé, že powerlifting u nás jde dost nahoru. Před  10 lety bylo na MČR ve všech disciplínách kolem 60 lidí.
  • A co účast z pohledu věkového rozložení závodníků. Méně Masters, avšak nevymíráme. Naopak veliký podíl mládeže je pro nás příslibem, že máme na čem stavět a nemusíme se bát o budoucnost.

Zdá se, že jdeme správnou cestu a za to vše Vám patří obrovské poděkování, přátelé, protože to jsou výsledky vašich výkonů (závodních i pořadatelských), které táhnou náš sport nahoru. Je to Vaše propagace sportu a Váš osobní příklad pro další zájemce.

A ještě jeden pohled.

• Sledovanost přenosu byla 1.385. A byla 4. největší, avšak první tři soutěže dle sledovanosti byly vícedenní. Takže mezi jednodenními asi nejlepší.
  • Tabulka skupin byla dokonce shlédnuta 10.066 x
  • Na rovinu si však musíme přiznat, že 3 lidem se tato tabulka nelíbila. Asi neměli radost z malého počtu účastníků.

Takže přátelé. Ještě jednou obrovské díky a gratulace všem účastníkům k dosaženým výsledům (závodním i pořadatelským). Již se těším na setkání v příštím roce. Máme do něj dobře našlápnuto.

Hurdálek Libor

A zde je ještě odkaz na výsledky: Výsledky MČR v MT 2016

PS: Ukázka "bojovnosti" našich závodníků:

Po provedení pokusu jeden ze závodníků omdlel (což se někdy stává). Jako rozhodčí jsme se nad ním ihned sklonili. První jeho slova, když přišl k sobě byla: "Bylo to platný?"